Asset Publisher Asset Publisher

Nie wypalaj traw!!!

W pożarach giną zwierzęta i mikroorganizmy zamieszkujące tereny poddane wypalaniu.

Nie wypalaj traw!

W tym roku szybko nadeszła do nas wiosna, pojawiły się też stosunkowo wysokie jak na tą porę roku temperatury. Sucha i ciepła wiosenna pogoda sprzyja powstawaniu pożarów lasu. Dodatkowym czynnikiem powodującym poważny wzrost zagrożenia pożarowego lasów jest bezmyślne wypalanie łąk i pastwisk graniczących bezpośrednio z lasami. Jak podają statystyki,  to człowiek jest sprawcą niemal 90% pożarów lasów w naszym kraju.

W świadomości dużej rzeszy mieszkańców naszego kraju utarło się przekonanie iż ziemia poddana procesowi wypalania traw użyźnia się. Jednak badania naukowe wykazują iż gleba która była poddana procesowi wypalania trawy ulega w znacznym stopniu pogorszeniu warunków produkcyjnych. Znacznie częściej na terenach które były wypalane pojawiają się również chwasty, natomiast próchnica glebowa ulega degradacji na skutek wysokiej temperatury podczas procesu spalania. Straty wynikające z pożarów nie są jedynymi ponieważ w pożarach giną również wszystkie zwierzęta i mikroorganizmy zamieszkujące tereny poddane wypalaniu.

Konsekwencje płynące z wypalania traw dla sprawców podpaleń są również ściśle określone w Kodeksie wykroczeń, ustawie o ochronie przyrody oraz ustawie o lasach. Dla rolnika który dokonuje wypalania traw konsekwencją finansową może być dodatkowo utrata płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.

Zarówno przepisy jak i zdrowy rozsądek nakazują  aby nie wypalać traw, ponieważ pożary takie są niekontrolowanymi i niejednokrotnie nieprzewidywalnymi zjawiskami. Wystarczy nagły podmuch wiatru aby pożar zmienił swój kierunek i przeniósł się na zabudowania gospodarskie lub wkroczył do lasu, a wtedy akcja gaśnicza będzie trudniejsza, znacznie kosztowniejsza i spowoduje rozległe starty finansowe.