Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarka Łowiecka

Na terenie Nadleśnictwa Gorlice znajduje się 8 obwodów łowieckich, ponadto Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką w Ośrodku Hodowli Zwierzyny.

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa Gorlice znajduje się 8 obwodów łowieckich, które dzierżawione są przez 7 kół łowieckich. Ponadto Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką w Ośrodku Hodowli Zwierzyny utworzonym w obwodzie nr 203 na łącznej powierzchni 4 700 ha.  Teren OHZ-u to gównie lasy (3990ha), które pokrywają szczyty Beskidu niskiego. W dolinach natomiast przeważają pastwiska, pola uprawne oraz nieużytki na których można zauważyć jeszcze ślady po dawnych mieszkańcach tych terenów.  W łowisku możemy spotkać takie gatunki łowne jak jeleń szlachetny, sarna, dzik, zając szarak, bażant, kuropatwa, borsuk, lis, kuna leśna.

Nadleśnictwo Gorlice zaprasza do skorzystania z oferty organizacji polowań.

Zamówienia polowań należy kierować na adres:
Nadleśnictwo Gorlice
Zagórzany 343, 38-333 Zagórzany
tel.:18 353-03-95, fax : 18 351-13-89,
e-mail : gorlice@krakow.lasy.gov.pl
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Detaliczna sprzedaż drewna

Detaliczna sprzedaż drewna

Detaliczna sprzedaż drewna

  1. Sprzedaż detaliczną dostępnych sortymentów drzewnych prowadzi się w kancelariach poszczególnych leśnictw,w każdy wtorek godz. od 7.00 do 10.00. Szczegółowy wykaz l-ctw oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt/leśnictwa.
  2. Nadleśnictwo nie prowadzi usług transportowych, podane ceny to ceny drewna na składach w lesie do odbioru własnego (nie dotyczy samowyrobu - loco las).
  3. Dokumentami stanowiącymi dowód sprzedaży drewna jest asygnata i paragon fiskalny lub na żądanie nabywcy faktura VAT.
  4. Nabywca jest zobowiązany do podpisania asygnaty, co jest równoznaczne z zapoznaniem się z zasadami sprzedaży obowiązującymi w Nadleśnictwie Gorlice oraz przyjęciem do stosowania Regulaminu Sprzedaży Detalicznej (Regulamin poniżej w załącznikach).
  5. Wydatek zakupionego drewna odbywa się w leśnictwach we wtorki i czwartki w terminie 14 dni  od daty wystawienia asygnaty. Dokumentem upoważniającym do odbioru zakupionego produktu jest oryginał asygnaty wraz z dowodem zapłaty.
  6. Zakupu drewna pozyskanego kosztem nabywcy – tzw. samowyrób, można dokonać na po uzyskaniu zgody na samowyrób (wzór zgody poniżej w załącznikach).

Cennik detaliczny dla surowca drzewnego najczęściej sprzedawanych sortymentów

Drewno pozyskane kosztem Nadleśnictwa

Lp.

Sortyment

Gatunek

Cena brutto [zł/m3]

1

S4
drewno opałowe

Sosna, Modrzew, Daglezja

221,40 zł

2

Świerk, Jodła

221,40 zł

3

Buk, Grab

322,58 zł

4

Brzoza, Dąb, Dąb czerwony, Jesion, Wiąz, Jawor, Czereśnia

306,45 zł

5

Pozostałe gatunki liściaste

274,19 zł

6

S2A
drewno użytkowe

Sosna, Modrzew, Daglezja

307,50 zł

7

Świerk, Jodła

307,50 zł

8

S3B żerdzie

Jodła, Świerk (2 klasa grubości 10-11cm)

492,00 zł

Drewno pozyskane kosztem kupującego (samowyrób)

Lp.

Sortyment

Gatunek

Cena brutto [zł/m3]

1

M2
drobnica opałowa - "gałęziówka"

Gatunki liściaste

56,95 zł

2

Gatunki iglaste

27,34 zł

3

S4
drewno opałowe

Gatunki liściaste

180,65 zł

4

Gatunki iglaste

180,65 zł