Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie jest ponad 170 tys. ha lasów Skarbu Państwa. Położone są w 3 województwach, 26 powiatach i 176 gminach.

Lasy w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zajmują zróżnicowane krajobrazowo i geomorfologicznie tereny. Charakterystyczna jest pionowa rozpiętość obszaru, od płaskich terenów Kotliny Sandomierskiej, poprzez tereny wyżynne, aż po wysokie szczyty Beskidów. Zdecydowana większość lasów (ok. 75 %) leży na terenach wyżynnych i górskich. Geograficznie teren RDLP w Krakowie obejmuje od południa obszary wchodzące w skład Karpat czyli Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Żywiecki, Makowski, Gorce, Małe Pieniny, Kotlinę Orawsko – Podhalańską, Pogórze Karpackie oraz obszary Wyżyny Małopolskiej  i Kotliny Sandomierskiej. Pod względem przyrodniczo-leśnym lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie położone są w VI Krainie Małopolskiej i VIII Krainie Karpackiej. Takie położenie w głównym stopniu  wpływa na warunki klimatyczne. Roczna suma opadów jest najniższa w nizinnej, północnej części i wynosi 560 – 700 mm (jednocześnie występuje tu najwyższa średnia temperatura i najdłuższy okres wegetacyjny), w okolicach podgórskich 800 mm, a na Podhalu i wyższych rejonach Beskidu Sądeckiego, Gorców i Beskidu Żywieckiego 1000-1200 mm. Cechą charakterystyczną klimatu w terenach górskich jest występowanie pięter klimatycznych i związanych z nimi pięter roślinnych (piętro pogórza, regla dolnego i niewielkie powierzchnie w reglu górnym).

Ze zróżnicowania krajobrazowego i geologicznego wynika różnorodność gleb: od lessowych i bielicowych, poprzez mady, do gleb brunatnych i torfowych. Zdecydowanie największy udział mają jednak gleby brunatne ok. 65% i następnie płowe 8%,  rdzawe 7% i bielicowe 7%. 

Warunki klimatyczne i glebowe tego terenu sprzyjają produkcji leśnej. Ze zróżnicowania gleb i warunków klimatycznych, wynika również bardzo duże urozmaicenie siedlisk: od borowych nizinnych, poprzez siedliska wyżynne, lasy górskie regla dolnego aż po bory wysokogórskie regla górnego. Siedliska nizinne zajmują  22% z czego ponad połowa to siedliska wilgotne, wyżynne 24%, a górskie 54% powierzchni leśnej.

W ujęciu fitosocjologicznym największy udział mają zespoły: żyznej i kwaśnej buczyny karpackiej, grądy, boru sosnowo-dębowego i karpackiego boru jodłowego i  jodłowo-świerkowego.

Występują również rzadkie zespoły roślinne: jaworzyny górskiej, buczyn storczykowych, podgórskiego łęgu jesionowego, olszynki karpackiej, boru bagiennego, wysokogórskiego boru świerkowego, świetlistej dąbrowy.

 

Typ siedliska

Udział  siedlisk w %

nizinnych

wyżynnych

górskich

Razem

Bory (B)

0,4

0,0

0,2

0,6

Bory  mieszane (BM)

12,2

0,1

1,1

13,4

Lasy  mieszane (LM)

6,3

1,6

6,6

14,5

Lasy (L)

2,1

22,2

46,6

70,9

Olsy (Ol)

0,6

0,0

0,0

0,6

Razem

21,6

23,9

54,5

100,0


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Remont mostu w miejscowości Wołowiec

Remont mostu w miejscowości Wołowiec

Zadanie zostało sfinansowane ze środków własnych Nadleśnictwa Gorlice , Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz Gminy Sękowa.

Nadleśnictwo Gorlice Informuje, że w dniu 4 listopada 2022 r. zostały odebrane prace budowlane wykonywane w ramach zadania pn. "Przywrócenie ciągłości ruchu poprzez rozbiórkę uszkodzonego mostu i wykonanie tymczasowego obiektu mostowego w miejscowości Wołowiec w ciągu drogi powiatowej 1491K Banica-Wołowiec. Zadanie zostało sfinansowane ze środków własnych  Nadleśnictwa Gorlice , Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz Gminy Sękowa. W ramach zadania dokonano montażu przepustu typu tubosider, w miejscu uszkodzonego drewnianego mostu.

Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe „GODROM” Sp. z o.o. w Gorlicach,  które wykonało remont drogi w niespełna dwa miesiące. Całość inwestycji opiewa na kwotę 600 tys. zł.  Z czego 50 % kosztów pokryło Nadleśnictwo Gorlice, a pozostała część finansowana była przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach oraz Gminę Sękowa. W otwarciu drogi uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Gorlice, Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Gminy Sękowa oraz Przedsiębiorstwa „GODROM”

Udzielana samorządom przez Lasy Państwowe pomoc finansowa znacząco wpływa na poprawę stanu technicznego dróg oraz polepsza komfort ich użytkowników, a także znacząco wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Dodatkowo ułatwia dojazd służb ratowniczo-gaśniczych w przypadku wystąpienia pożaru w pobliskich lasach oraz poprawia organizację prac związanych z gospodarką leśną.