Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia edukacyjne na ścieżce przyrodniczo-historycznej w Małastowie

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Magura Małastowska” przedstawia zagadnienia różnorodności gatunkowej lasów górskich, produkcji szkółkarskiej, hodowli lasu oraz tematykę związaną z historią Ziemi Gorlickiej.

Ciepła i słoneczna jesień zachęcała do pieszych wycieczek do lasu. Z oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Gorlice skorzystało kilka grup przedszkolaków z Gorlic i okolic. Łącznie w zajęciach na ścieżce edukacyjnej w Małastowie uczestniczyło ok 200 przedszkolaków wraz z opiekunami.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Magura Małastowska" przedstawia zagadnienia różnorodności gatunkowej lasów górskich, produkcji szkółkarskiej, hodowli lasu oraz tematykę związaną z historią Ziemi Gorlickiej.

Ścieżka rozpoczyna się na Przełęczy Małastowskiej, gdzie znajduje się Cmentarz Wojenny nr 60, który jest pierwszym punktem na trasie wycieczki, następnie ścieżka prowadzi drogą leśną  do szkółki leśnej i kończy się na polu biwakowym.

Po drodze dzieci zapoznają się z flora i fauną naszych lasów, poznają główne gatunki drzew, wielopiętrową budowę lasu, cele i zadania gospodarki leśnej. Każdy punkt trasy zobrazowany jest ciekawymi, bogatymi w ilustrację i zdjęcia tablicami.

Kolejnym punktem na trasie jest szkółka leśna w Małastowie, gdzie dzieci zapoznają się z produkcją szkółkarską oraz zwiedzają obiekt szkółki.

Zajęcia na szkółce prowadzą Leśnicy z Nadleśnictwa Gorlice, którzy w bardzo ciekawy sposób przybliżają dzieciom wiedzę przyrodnicza a także zagadnienia związane z lasem, jego mieszkańcami oraz pracą leśników. Z przyjemnością odpowiadają na wszystkie, nawet najbardziej dociekliwe pytania młodych przyrodników.

Na polu biwakowym na zmęczonych piechurów zawsze czaka ognisko przygotowane przez pracownika Służby Leśnej. Pole biwakowe wyposażone jest  w ławeczki i stoliki, gdzie dzieci maja możliwość odpocząć aby nabrać sił na kolejne zabawy na świeżym powietrzu.

Zajęcia na ścieżce długo pozostają w pamięci dzieci, świadczą o tym nadesłane obrazki przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach ilustrujące wspomnienia z dnia spędzonego z Leśnikiem.

Serdecznie zapraszamy  !!!