Asset Publisher Asset Publisher

Posadziliśmy "1000 drzew na minutę"

Uczestnicy rajdu rowerowego Do Upadłego posadzili las.

 

W dniu 3 czerwca odbyła się II edycja turystycznego rajdu rowerowego na terenie Nadleśnictwa Gorlice pod nazwą „Do upadłego…". W tym roku rajd rowerowy był połączony z akcją „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Organizatorami imprezy było Nadleśnictwo Gorlice oraz Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa.

 

Miłośnicy dwóch kółek mieli do wyboru 4 trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane do rowerów górskich, rowerów trekkingowych, miejskich, a także trasę dedykowaną szczególnie rodzinom z dziećmi. Wszystkie trasy w całości lub w części prowadziły drogami leśnymi Nadleśnictwa Gorlice. Podczas rajdu uczestnicy odpoczywali przy wiatach, miejscach wypoczynku urządzonych na terenie Nadleśnictwa. Najwięcej uczestników zgromadziła tras tzw. rodzinna, 11 kilometrowa wokół góry Obszar w Krzywej.

Meta rajdu zlokalizowana była w miejscowości Krzywa, przy miejscu ogniskowym urządzonym przez Nadleśnictwo Gorlice. Na mecie na każdego rowerzystę czekał ciepły posiłek, herbata, kiełbaska i coś słodkiego.

Po dotarciu ostatniej grupy rowerzystów rozpoczęła się drugą cześć imprezy, czyli sadzenie lasu. W tej części udział brali nie tylko miłośnicy dwóch kółek, ale wszyscy którzy odpowiedzieli na zaproszenie Nadleśnictwa Gorlice do wzięcia udziału w sadzeniu 1000 drzew.

Po krótkim instruktażu udzielonym przez leśników wszyscy przystąpili do sadzenia jodełek. Niektórzy jak sami przyznali robili to po raz pierwszy. Jak się okazuje sadzenie drzewek w warunkach naszego Nadleśnictwa nie jest wcale takie łatwe i lekkie.  „Super pomysł na organizację takiej imprezy, najtrudniejsze było to sadzenie drzew, dobrze, że pomagali mi leśnicy" - komentuję uczestniczka trasy mtb (50 km). Najbardziej zaangażowane w sadzenie były dzieci, które motywowały swoich rodziców donosząc kolejne sadzonki do posadzenia.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się namiot edukacyjny Nadleśnictwa Gorlice, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli „ sprawdzali" swoją wiedzę o lesie.

W akcji sadzenia uczestniczyło ponad 100 osób z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego, także osoby ze Słowacji. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa. Wszyscy byli  zachwyceni walorami beskidzkich lasów, a także tym jak zostali ugoszczeni przez gorlickich leśników.

 

Na koniec wszystkich uczestników imprezy leśnicy obdarowali pamiątkowymi upominkami, w tym roku były to zielone czepeczki z daszkiem oraz odblaski i drewniane breloczki.