Asset Publisher Asset Publisher

Leśna Przygoda

Edukacja Leśna w praktyce

W dniu 25 września na terenie leśnictwa Radocyna odbyła się niecodzienna impreza plenerowa pod nazwą Leśna Przygoda, której organizatorem było Nadleśnictwo Gorlice.

Celem wydarzenia było upowszechnianie wiedzy o lesie, gospodarce leśnej i pracy leśnika, promocja drewna jako produktu gospodarki leśnej, utrwalenie właściwych postaw związanych z obecnością w lesie oraz kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych.

LINK do relacji Regionalnej Telewizji Gorlickiej: https://youtu.be/uuR1G3o3hEI

 

Głównym punktem programu była gra terenowa, podczas której zgłoszeni uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami zlokalizowanymi w 8 punktach. W każdym z punktów na uczestników oczekiwali pracownicy Służby Leśnej, którzy tłumaczyli i opowiadali o celowości wykonywanych czynności. Zadania miały na celu pokazanie codziennej pracy leśnika. Można było zmierzyć się m. in. z takimi zagadnieniami jak sadzenie drzewek, zabezpieczanie młodych drzewek przed zwierzyną, wyznaczanie drzew do wycięcia, pomiar drzew stojących, pomiar i klasyfikacja drewna leżącego na składzie, cechowanie i znakowanie drewna, wykonanie rejestru odbiorczego drewna, obsługa rejestratora. Ciekawym punktem była także wizyta w kancelarii leśnictwa Radocyna, gdzie można było zapoznać się z mapami stosowanymi w codziennej pracy przez Leśniczych oraz dowiedzieć się co to Plan Urządzenia Lasu.

Poza grą terenową Nadleśnictwo Gorlice przygotowało także wiele innych atrakcji dla najmłodszych oraz starszych, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Lasów Państwowych: „Edukacja leśna” oraz stoisko „Drugie życie drzewa” promujące drewno jak produkt gospodarki leśnej.

Dzieci mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni i toru przeszkód, a dorośli mogli w tym czasie zrelaksować się w strefie odpoczynku
i poleżakować pod sosnami.

Grupa Krynicka GOPR przeprowadziła pokaz akcji ratunkowej z udziałem psa ratownika. A także prowadziła warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nie zabrakło także pysznego jedzenia, grochówka, kiełbaska z grilla oraz stoisko z produktami pochodzącymi z lasu, gdzie czekały m.in. dżemy, miody oraz pieczony domowy chleb i regionalne placki proziaki.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ