Asset Publisher Asset Publisher

16. Choinka pod Oknem Papieskim

W sobotę 17 grudnia w Krakowie, już po raz 16 pod Oknem Papieskim choinka rozbłysnęła tysiącami światełek. Tradycję tę zapoczątkowano w Watykanie, gdzie ustawiano świąteczne drzewko dla ówczesnego papieża, Jana Pawła II. Po jego śmierci kardynał Dziwisz przeniósł tradycję do Krakowa, do miejsca, gdzie Ojciec Święty spotykał się z wiernymi podczas wizyt w Mieście Królów.

Co roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie biorą udział w tym wydarzeniu ofiarowując na ten cel najpiękniejsze choinki, które cieszą oczy wszystkich odwiedzających Kraków. W tym roku na ulicę Franciszkańską przywieziona została około 60 letnia jodła z Nadleśnictwa Piwniczna, dokładniej z leśnictwa Roztoka Mała. Dyrektor RDLP w Krakowie, Pan Paweł Szczygieł zawiesił na niej symboliczną bombkę od wszystkich leśników. Nadleśnictwo Gorlice również było obecne na tym wydarzeniu. Pracownicy Nadleśnictwa wraz z harcerzami z 5 Drużyny Harcerskiej „Zahartowani” w Łużnej udali się do Krakowa, by wprowadzić się w świąteczny nastrój, rozgrzać się podczas koncertu zespołu „Mała Armia Janosika” oraz zobaczyć jak na ogromnej jodle zapalane są świąteczne światełka. Leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa natomiast dawali możliwość przeniesienia świątecznej atmosfery do domu – na ich stoisku każdy zainteresowany mógł otrzymać gałązkę jodłową, która ozdobi świąteczny stół i sprawi, że w całym domu czuć będzie niepowtarzalny jodłowy zapach.

Mimo mrozu wszyscy miło wspominają udział w tym wydarzeniu i za rok na pewno znów pojawią się w Krakowie, by po raz kolejny podziwiać tę piękną tradycję.