Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Gorlice wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Położenie gruntów Nadleśnictwa Gorlice w podziale administracyjnym.

Nadleśnictwo Gorlice wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W przeważającej części Nadleśnictwo położone jest w województwie małopolskim w powiecie gorlickim, na terenie gmin: Bobowa, Grybów, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Sękowa, Uście Gorlickie oraz miasta: Gorlice i w powiecie nowosądeckim na terenie gminy Grybów. Niewielka część Nadleśnictwa znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, na terenie gminy Krempna. Nadleśnictwo Gorlice sąsiaduje od północy z Nadleśnictwem Gromnik od zachodu z Nadleśnictwami Stary Sącz i Nawojowa od południowego-zachodu z Nadleśnictwem Łosie od wschodu z Nadleśnictwem Kołaczyce  i Magurskim Parkiem Narodowym. Charakterystykę udziału  powierzchni w poszczególnych jednostkach podziału administracyjnego zawiera poniższa tabela.

 

Województwo

Powiat

Gmina

Powierzchnia gruntów LP w gminie (ha)

Małopolskie

Gorlicki

Gorlice m.

93,89

Bobowa m.

Bobowa

21,93

230,69

Gorlice

974,88

Lipinki

31,04

Łużna

330,45

Moszczenica

150,14

Sękowa

11212,67

Uście Gorlice

1681,58

Nowosądecki

Grybów

482,58

Podkarpackie

Jasielski

Krempna

958,61

 

Razem

16168,46

 

Podział Nadleśnictwa na jednostki wewnętrzne.

Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa wynosi 16168,46 ha.

Powierzchnia zasięgu terytorialnego wg Zarządzenia nr 78 GDLP z 2014 roku wynosi 516,93 km2.

 

Ryc. Położenie Nadleśnictwa Gorlice na tle podziału administracyjnego kraju.

 

Ryc. Położenie względem podziału administracyjnego RDLP Kraków


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Choinka dla życia

Choinka dla życia

Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas ubierania choinki. Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko.

Już drugi raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Podczas ubiegłorocznej edycji przekazaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Na tych, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w ponad 40 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach.

Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Dzięki krwi ofiarowanej przez wyjątkowych ludzi – Honorowych Dawców Krwi, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którym krew jest potrzebna do życia. Cieszę się, że Lasy Państwowe kolejny raz wspierają i promują honorowe krwiodawstwo. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki

• wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,

• waga co najmniej 50 kilogramów,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi

• trzeba być wyspanym i wypoczętym,

• trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)

• należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek

• wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)

• ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,

• mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok 40-60 minut. Pamiętajmy, że w ciągu roku kobiety mogą oddać krew nie więcej niż 4 razy, a mężczyźni nie więcej niż 6 razy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.

 

Skąd się biorą choinki?

Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?

Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.