Lista aktualności Lista aktualności

Klasa pożarniczo-ratownicza w Radocynie

Ciekawe spotkanie służb mundurowych w Radocynie

Tak w jednym zdaniu można opisać kolejny niezwykle ciekawy dzień w Radocynie. Klasa pożarniczo-pratownicza z LO Czudec odwiedziła Nadleśnictwo Gorlice, by dowiedzieć się trochę o pracy leśnika, ogniu w lesie, szkolnictwie leśnym i faunie Beskidu Niskiego.

Młodzież miała okazję zobaczyć jakie działania w ramach ochrony przeciwpożarowej prowadzone są w Lasach Państwowych oraz w samym Nadleśnictwie Gorlice. Dowiedzieli się o zagrożeniu pożarowym na nizinach i w górach oraz sposobie jego prognozowania, a także o metodach zapobiegania pożarom i ich zwalczaniu.

Teoria została podparta praktyką podczas zwiedzania bazy sprzętu gaśniczego. Następnie korzystając z pięknej pogody udali się do EKOParku, gdzie dowiedzieli się jak wygląda praca leśnika, czym kieruje się podczas wykonywania swojej pracy i jak odnajduje się w lesie. Nie zabrakło też kilku słów o szkodnictwie leśnym i przeciwdziałaniu mu.

Młodzi strażacy porzucili na chwilę swój zawód i poczuli się jak prawdziwi leśnicy, gdy własnoręcznie mierzyli i cechowali drewno.

Spotkanie zakończyło się na bobrowisku, gdzie młodzież dowiedziała się czym żywią się bobry i co to jest kastoreum, a także dlaczego wilki podchodzą blisko domów, a rysia tak trudno spotkać w lesie oraz czym może się skończyć "zadzieranie"z niedźwiedziem.