Asset Publisher Asset Publisher

Dąb Aleksander jak nowy

Poprzez zabiegi chirurgiczne wykonywane na pojedynczych, najcenniejszych drzewach jest się w stanie utrzymać drzewo w dobrej kondycji zdrowotnej mimo upływu lat.

Prace pielęgnacyjne przy pomniku przyrody Dąb Aleksander.

       Na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o Ochronie Przyrody Nadleśnictwo Gorlice zwróciło się do Gminy Gorlice z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych przy Pomniku Przyrody Dąb Aleksander. Wójt Gminy Gorlice wydał zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Zgoda obejmowała usunięcie zamierających i odłamanych konarów, oraz oczyszczenie i zabezpieczenie środkiem dezynfekującym powierzchni odsłoniętego drewna.

     Pomnik Przyrody Dąb Aleksander został zatwierdzony w wyniku Rozporządzenia Wojewody Nowosądeckiego Nr 20 z dnia 04.02.1993 r. (Dz. Urz. z dnia 08.02.1993 Nr 3/93 poz 27). Dąb Aleksander jest pomnikiem przyrody, znajdującym się w oddziale 59 f leśnictwa Zagórzany, ten ponad dwustupięćdziesięcioletni okaz dębu szypułkowego posiada obwód 380 cm i wysokość ponad 30 m.  Nazwa tego pomnika wzięła się od imienia dawnego właściciela lasu, hrabiego Aleksandra Józefa Skrzyńskiego herbu Zaręba. W tym miejscu należy przypomnieć bogaty dorobek historyczny  hrabiego, dwukrotnie obejmował urząd ministra spraw zagranicznych oraz Urząd Premiera w latach 1925-1926.

       Ze względu na silne wiatry oraz opady mokrego śniegu uległo obłamaniu kilka jego gałęzi. Nadleśnictwo Gorlice zawarło umowę z firmą, która zajęła się wykonaniem tego zabiegu. Firma Kornuty- Andrzej Dziedzic przystąpiła do prac w dniu 28 marca 2014 roku. Zabieg wykonywał operator i 2 pomocników.

      Prace polegały na wyjściu na drzewo i przystąpieniu do dokładnych oględzin drzewa. Następnie przystąpiono do usunięcia suchych gałęzi przy użyciu piłki ręcznej, natomiast grubsze gałęzie które zostały złamane przez wiatr zostały wyrównane pilarką. Tak przygotowane i oczyszczone powierzchnie drewna zostały zabezpieczone środkiem przeciwdziałającym wnikaniu czynników chorobowych do zdrowego drewna. Powierzchnia zabezpieczona w ten sposób ochroni drewno przed dalszym niszczeniem na długie lata.

       Poprzez zabiegi chirurgiczne wykonywane na pojedynczych, najcenniejszych drzewach jest się w stanie utrzymać drzewo w dobrej kondycji zdrowotnej mimo upływu wielu lat. Miejmy nadzieję, że Dąb Aleksander jeszcze długo pozostanie najstarszym i najgrubszym Pomnikiem przyrody okolicznych lasów.