Lista aktualności Lista aktualności

Szkody po gwałtownych opadach deszczu

Silny wiatr towarzyszący opadom powalił ponad 1000 drzew, których miąższość szacuje się na 1700 m3

            Intensywne opady deszczu występujące na obszarze południowo – wschodniej części naszego kraju nie oszczędziły również Nadleśnictwa Gorlice. W wyniku nawałnic głównie w nocy z 15 na 16 maja uszkodzeniu uległa infrastruktura leśna, zanotowano też liczne straty w drzewostanach. Zniszczeniu uległy przepusty, wodospusty, rowy, niektóre drogi oraz szlaki zrywkowe. Najdotkliwsze szkody zanotowano na potoku Sękówka ( zniszczone brody w miejscowości Bartne i Ropica Górna).

Nie obyło się również bez osuwisk ziemi, które doprowadziły do zniszczenia drzewostanu na powierzchni ponad 1 ha. Z kolei silny wiatr towarzyszący opadom powalił ponad 1000 drzew, których miąższość szacuje się na 1700 m3

            Straty finansowe powodowane przez obfite opady deszczu mogły być wielokrotnie większe gdyby nie retencyjna funkcja lasów. Lasy wpływają na obieg wody poprzez zmniejszenie zagrożenia powodziowego i łagodzenie skutków suszy. Gleba leśna dzięki zdolności retencjonowania wody opadowej i stopniowego jej uwalniania powoduje zmniejszenie zagrożenia zalania obszarów zagrożonych powodzią na skutek szybkiego wezbrania rzek. Gleba stanowi również rodzaj filtru poprawiającego jakość wód przepływających przez ekosystem.

            Korzystny wpływ lasów objawia się również w ochronie gleby przed jej wypłukiwaniem i erozją glebową. Korzenie drzew tworzą swoistego rodzaju szkielet zabezpieczający glebę przed erozją i tworzeniem się osuwisk.

            Lasy Nadleśnictwa Gorlice wpływają na zatrzymywanie wody w górnych partiach zlewni i późniejsze jej stopniowe uwalnianie dzięki czemu zmniejsza się zagrożenie zalania terenów niżej położonych.