Lista aktualności Lista aktualności

Las Pamięci Jana Pawła II

  "Las jest jednym z największych darów natury dla człowieka".

  To hasło rozbrzmiewało na Przełęczy Małastowskiej podczas tegorocznej akcji "Łączą nas drzewa" organizowanej w Nadleśnictwie Gorlice.

  "Łączą nas drzewa" jest kampanią zwracającą uwagę na to jak ważna jest rola drzew w przyrodzie, jaki wpływ na zwiększanie lesistości w Polsce na przestrzeni lat mają leśnicy.

  W czasie, gdy nawet najszlachetniejsza praca poddawana jest w wątpliwość, a wszelkie idee są kwestionowane i wykorzystywane jako broń, leśnicy stają w obronie tradycji i wartości jakie od lat przyświecają ich działalości. Jak mawiał Jan Paweł II: zło dobrem zwyciężaj.

  Nie bez powodu wspominamy tego wielkiego Polaka. Tegoroczne akcje "Łączą nas drzewa" odbywają się pod hasłem "Sadzimy lasy pamięci Jana Pawła II". Leśnicy chcą w ten sposób przypomnieć jego zasługi dla historii, tradycji i kultury w czasie, gdy jego osoba stała się obiektem ostrej krytyki.

  Na Przełęczy Małastowskiej oprócz Gorlickich Leśników pojawili się: Pan Edward Siarka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji sadzenia „Lasów pamięci Jana Pawła II” we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, Pan Paweł Szczygieł - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Pan Wiktor Durlak - Sentor RP, Pani Barbara Bartuś - Poseł na Sejm RP oraz Pani dr. Marta Przewor - w-ce Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

  Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele lokalnych samorządów: Starostowie, Burmistrzowie oraz Wójtowie, duchowni, służby mundorowe, przestawiciele społecznych zgrupowań i związków, dzieci i młodzież ze szkół oraz harcerze.

  Wymienieni goście angażując się w akcję sadzenia drzew pokazali chęć zachowania i kultywowania tradycyjnych wartości. Tym samym udowodnili, że nie jest im obojętna przyszłość lasu i, że troska jego dobro to coś co nie jest tylko pustym frazesem, ale sprawą niezwykle dla nich ważną.

  Warto równiez wspomnieć w jak wyjątkowym miejscu odbyła się akcja. Przełęcz Małastowska to niemy świadek smutnej historii. Przełęcz ta była bowiem polem jednej z  krwawych walk bitwy Gorlickiej, podczas której starły się armie: Rosyjska, Pruska i Austro-Węgierska. W każdej z nich walczyli i ginęli nasi rodacy. Uczestnicy wydarzenia uczcili pamięć, tych, którzy na zawsze pozostali na Przełęczy Małastowskiej. Symboliczne wiązanki złożone na cmentarzu to uhonorowanie dla ich odwagi, poświęcenia i oddania.