Lista aktualności Lista aktualności

Apel służb powiatu gorlickiego dotyczący wypalania traw

Z inicjatywy pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach nadkom. Mariusza Piotrowskiego, 10 marca br. podpisano apel służb i instytucji powiatu gorlickiego, dotyczący niewypalania traw i pozostałości roślinnych w okresie wiosennym.

W ostatni piątek 10 marca br., w auli Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach zebrali się przedstawiciele służb oraz instytucji powiatowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bezpieczeństwo terenów leśnych oraz właściwy rozwój obszarów i gruntów rolnych. Jednym z głównych zagadnień omawianych na spotkaniu był coroczny problem wiosennych podpaleń łąk i pozostałości roślinnych na gruntach rolnych w pobliżu zabudowań i terenów leśnych. Na zakończenie spotkania Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach mł. bryg. Waldemar Krok, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice mgr. inż. Józef Legutko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie mgr. inż. Bartłomiej Sołtys oraz przedstawiciel Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach Pani Barbara Rzepiela, podpisali apel do wszystkich mieszkańców powiatu gorlickiego, w którym prosili o rozwagę i zaprzestanie tego typu działań.

Pamiętajmy, że wypalanie traw, wbrew wciąż panującemu przekonaniu, nie poprawia jakości gleby, a wręcz przeciwnie - wyjaławia ją, gdyż płomienie wypalają próchnice i grzyby, których rośliny potrzebują do wzrostu. Ogień i dym są także śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt - zarówno tych dużych jak i najmniejszych. One nie mają szansy na ucieczkę! Ogień najczęściej wymyka się spod kontroli co prowadzi do zniszczeń na dużą skalę.

Dlatego wszyscy musimy dołożyć starań, by edukować o zgubnych skutkach wypalania traw. Pamiętajmy też, by zgłaszać wszelkie zaobserwowane przypadki odpowiednim służbom.